Arif Damar Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Arif DamarHayatı

Arif Damar, 23 Temmuz 1925 tarihinde Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Çanakkale’de bitirdikten sonra İstanbul’a gelerek Yenikapı Ortaokulu’nu bitirdi. İstanbul Erkek Lisesi’ndeki öğrenimini iki yıl sonra bıraktı. 1944-1950 yılları arasında Ankara’da yaşadı. Atatürk Orman Çiftliği’nde memurluk yaptı. Askerliğini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü. Bir süre işportacılık yaptı. Türkiye Komünist Partisi tarafından yayımlanan “Yeryüzü” dergisinin yöneticiliğini yaptı. 1951 yılında yazdığı bir şiir nedeniyle örgüt üyesi olmak suçundan tutuklandı. İki sene cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra çeşitli işlerle uğraştı. Yeniden yayıncılık hayatına girdi. 1982 yılında, üç ay hapis cezasına çarptırıldı, Bozcaada’da tutuklu kaldı. Tahliye olduktan sonra yayıncılık hayatına veda ederek sadece yazmaya yöneldi. 20 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Göztepe’de vefat etti.

Edebi Kişiliği

  • Arif Damar, serbest nazım ve toplumcu şiir anlayışı ile eser veren şairler arasındadır. 1940 kuşağı toplumcu şairleri arasında kavgacı, barışçıl ve insancıl yönü ağır basan şiirler yazmıştır.
  • Henüz 15 yaşındayken İlk şiiri “Edirne Akşamı”nı yayımlamış, bu şiir büyük ilgi görmüştür. Öyle ki dönemin ünlü şairlerinden Hasan İzzettin Dinamo, kendisini ziyaret etmiş ve bu andan itibaren sanatçı “Harika Çocuk” olarak anılmıştır.
  • Arif Barikat, Arif Hüsnü, Ece Ovalı takma adlarıyla yazdığı toplumcu şiirlerini “Günden Güne” kitabında toplamıştır.
  • 1958’de “İstanbul Bulutu” adlı kitabıyla Yeditepe Şiir Armağanı’nı Cemal Süreya ile birlikte almıştır.
  • En sevilen şiirlerinden biri “Hallaç”tır.
  • Melih Cevdet Anday ile birlikte “Yağmurlu Sokak” adlı romanı kaleme almıştır.
  • Siyasal düşüncelerinin belirlediği şiir anlayışlarına uymadığı için Garip akımının dışında kalmaya özen göstermiştir.
  • Özellikle 1960 sonrasında yazdığı şiirler Arif Damar’ı 1940’ların toplumcu şairlerinden iyice uzağa düşürmüş, bağımsız bir havaya girmesine yol açmıştır. Bu tarihten itibaren İkinci Yeni şairlerinin imgeli şiir anlayışına yaklaşmıştır.
  • 1969 yılında  “Yeryüzü Kitabevi”ni kurmuş ve yönetmiştir.

Arif Damar’ın Eserleri

Şiir

Günden Güne
İstanbul Bulutu
Kedi Aklı
Saat Sekizi Geç Vurdu
Seslerin Ayak Sesleri
Alıcı Kuşu Kardeşliğin
Ölüm Yok ki
Ay Ayakta Değildi
Acı Ertelenirken
Yoksulduk Dünyayı Sevdik
Eski Yağmurları Dinliyorum

Roman

Yağmurlu Sokak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Naili

Naili Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Naili, 17. yüzyılda yaşamış divan şairlerindendir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Asıl adı Mustafa Çelebi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir