Ataol Behramoğlu Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Ataol BehramoğluHayatı

Ataol Behramoğlu, 13 Nisan 1942 tarihinde Çatalca’da doğdu. Babası yüksek ziraat mühendisi Haydar Behramoğlu, annesi İsmet Hanım’dır. Babasının görevi nedeniyle ortaöğrenimini çeşitli şehirlerde gördü. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1962’de üyesi olduğu Türkiye İşçi Partisi’nin örgütlenme çalışmalarına katıldı. 1970 yılında siyasi nedenlerle yurtdışında çıkan Ataol Behramoğlu, 1972’ye kadar Londra ve Paris’te yaşadı. Modern dünya şiirinin usta isimleriyle burada tanıştı. Sovyet Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak 1972’de gittiği Moskova’da yaklaşık iki yıl kaldı. 1974 yılında yurda döndü. 1982’de Barış Derneği kurucu ve yöneticisi olarak tutuklandı, on ay tutuklu kaldı. Cezaevinde bulunduğu sırada, Asya-Afrika Yazarlar Birliği 1981 Lotus Ödülü’nü kazandı. Cezaevinden çıktıktan sonra Fransa’ya gitti.1989 yılında yeniden Türkiye’ye döndü. Halen edebiyat faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli gazete ve televizyonlarda kültür sanat yayınları yapmaktadır.

Ataol Behramoğlu Edebi Kişiliği

  • Ataol Behramoğlu, İsmet Özel’le birlikte “Halkın Dostları”, Nihat Behram’la “Militan” dergilerini çıkarmış ve bu dergilerin yöneticiliğini yapmıştır.
  • Bir dönem İstanbul Şehir Tiyatroları’nda dramaturgluk yaptı.
  • İlk şiirlerini “Ataol Gürus” takma adıyla Yeni Çankırı, Yeşil Ilgaz gibi yerel gazete ve dergilerde yayımladı. Yükseköğrenimi sırasında Yapraklar, Dost, Evrim, Ataç gibi dergilerde çıkan şiirleriyle dikkat çekti.
  • İkinci Yeni etkisini taşıyan ilk dönem şiirlerinden sonra, 1970’li yıllarda işçi sınıfının, siyasal mücadele içerisinde bulunan insanların sıkıntılarını, duygularını ve umutlarını anlatmıştır. Bu şiirlerde toplumcu gerçekçi şiir ilkelerine yönelen şair, şiirini yeni biçim ve tema arayışlarıyla beslemiştir.
  • Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” şiiriyle geniş kesimler tarafından sevilmiştir.
  • Şiirlerini günlük konuşma diliyle, yalın ve açık bir anlatımla yazdı.
  • Şiir dışında tiyatro, anı, gezi yazısı, deneme gibi birçok alanda eserler yazdı.
  • Özellikle Rusçadan yaptığı çevirileriyle de dikkat çekti.

Ataol Behramoğlu’nun Eserleri

Şiir
Bir Ermeni General
Bir Gün Mutlaka
Yolculuk Özlem
Cesaret ve Kavga Şiirleri
Kuşatmada
Mustafa Suphi Destanı
Dörtlükler
İyi Bir Yurttaş Aranıyor
Eski Nisan
Türkiye Üzgün Yurdum
Güzel Yurdum
Kızıma Mektuplar
Bebeklerin Ulusu Yok
Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var
Hayata Uzun Veda

Gezi
Başka Gökler Altında
Yurdu Teninde Duymak

Mektup
Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar

Antoloji
Büyük Türk Şiiri Antolojisi
Dünya Şiiri Antolojisi

Çocuk Kitabı
Dünya Halk Masalları
Düşler Kuruyorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Naili

Naili Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Naili, 17. yüzyılda yaşamış divan şairlerindendir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Asıl adı Mustafa Çelebi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir