Cahit Atay Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Cahit AtayHayatı

Cahit Atay, 1925 yılında Çorum’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı fazla uzun sürmemiş, lise öğrenimini tamamlamadan okuldan ayrılmıştır. Köy öğretmenliği, avukat katipliği gibi işlerde çalışmıştır. Küçük yaştan itibaren tiyatroya ilgi duymuş, Halkevleri’ne ve TRT Ankara Radyosu’na oyunlar yazmıştır. 2012 yılında Biga’da hayatını kaybetmiştir.

Cahit Atay Edebi Kişiliği

  • Cumhuriyet Dönemi tiyatro yazarlarındandır.
  • Konusunu Anadolu’nun köy ve kasabalarından alan oyunlarında köylünün, törelere başvurarak meselelerini çözmenin imkânsızlığını mizahi bir dille ortaya koymuştur.
  • Genellikle kara mizahla biten oyunlarında köylünün özellikle kadınların ve saf insanların ağaların elinde oyuncak olmalarını kıvrak bir üslupla dile getirmiştir.
  • Oyunları başta Devlet Tiyatroları olmak üzere pek çok tiyatro topluluğu tarafından sergilenmiştir.
  • En önemli oyunlarından olan ve sinemaya da aktarılan “Sultan Gelin”de cehalet sonucu kadının köyde bir meta (ticaret malı) olarak görülmesini acı bir mizahla dile getirmiştir. Bu eserde Ağa, satın aldığı güzel Sultan’ı, kocasının ilk gece ölmesi üzerine beş yaşındaki oğluna nişanlar. Sultan çocuğu büyütürse de delikanlı sevdiği kızla kaçar. Ağa bu sefer gelini yeni doğan çocuğuyla nişanlar.
  • Pusuda” oyununda köy ağası Yılanlıoğlu’nun, kasabada yazıhane açan Yaşar’ın sevdiğine göz koyması, Yaşar’ı öldürtmek istemesi fakat Yaşar’ın arkadaşı tarafından kendisinin öldürülmesini anlatmıştır.
  • Ana Hanım Kız Hanım”da köy kadınlarının çilesini, “kuma” geleneğini ve bu geleneğin beraberinde getirdiği dramları ele almıştır.
  • “Mangoma Maskeleri” oyunuyla 1984 Enka Sanat Ödülü’nü kazanmıştır.

Cahit Atay’ın Eserleri

Tiyatro

Sultan Gelin
Pusuda
Mangoma Maskeleri
Ana Hanım Kız Hanı
Sahildeki Kanepe
Hamdi ve Hamdi
Karaların Memetleri
Ormanda
Kırlangıçlar
Palabıyık
Amele Hıdır,
Godot’yu Beklemezken
Gültepe Oyunları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hasan Ali Yücel

Hasan Ali Yücel Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Hasan Ali Yücel, 17 Aralık 1897’de İstanbul’da doğmuştur. Babası Ali Rıza Bey, annesi Neyire …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir