Şeref Taşlıova Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Şeref TaşlıovaHayatı

Şeref Taşlıova,10 Nisan 1938 tarihinde Ardahan’ın Çıldır ilçesinde dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybeden Şeref Taşlıova, 10 yaşında bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başladı. İlkokulu bitirdikten sonra bir süre öğretmen okuluna devam etti. Aşık Şenlik, Aşık Kasım gibi önemli aşıklara çıraklık etti. Bu sayede bölgenin diğer aşıkları ile de tanışma fırsatı buldu. Kars Radyosu bünyesinde programlar hazırladı. Çeşitli radyo programlarının hazırlanmasına öncülük etti. 1996 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın sanatçısı seçildi. 2000 yılında Türksav tarafından “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”nün sahibi oldu. 13 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.

Şeref Taşlıova  Edebi Kişiliği

  • Cumhuriyet Dönemi Halk Şiirinin önde gelen isimlerinden olan Şeref Taşlıova, saza hakimiyeti ve güçlü doğaçlama yeteneği ile dikkat çekmiştir.
  • Başlangıcından beri Konya Aşıklar Bayramı’na katılan aşık, şenliklerin ve yarışmaların aranılan isimlerinden olmuştur.
  • Birçok dergide şiirleri ve folklor üstüne yazıları yayımlanmıştır.
  • 1000’den fazla şiiri bulunan Şeref Taşlıova’nın şiirlerinde Azeri, Fars ve Anadolu kültürü iç içedir.
  • Şiirlerinde aşk, hasret, tabiat ve sosyal konuları işlemiştir.
  • UNESCO tarafından, âşıklık geleneği temsilcisi olarak Yaşayan İnsan Hazinesi seçilmiştir.

Şeref Taşlıova’nın Eserleri

Şiir

Ben Bir Şeyda Bülbül
Güzel Görünür
Gönül Bahçesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Naili

Naili Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Naili, 17. yüzyılda yaşamış divan şairlerindendir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Asıl adı Mustafa Çelebi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir