Süreyya Berfe Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Süreyya BerfeHayatı

Süreyya Berfe, 1943 yılında İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Hikmet Süreyya Kanıpak olan şairin babası Metin Kanıpak, annesi Nermin Hanım’dır. Baba tarafından Atatürk ile kan bağı bulunmaktadır. Lise öğrenimini Çanakkale’de tamamlayan sanatçı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirmiştir. Yedek subay öğretmen olarak yaptığı askerliğini tamamladıktan sonra çeşitli yayınevlerinde çalışmış ve reklam metin yazarlığı yapmıştır. Sanat hayatının ilk yıllarında asıl adını kullanan sanatçı, daha sonra Cemal Süreya’nın önerisiyle “Süreyya Berfe” adını kullanmıştır.

Süreyya Berfe Edebi Kişiliği

  • İlk şiiri Zeren dergisinde 1961 yılında yayınlandı. 1966’dan başlayarak Papirüs, Şiir Sanatı, Soyut gibi dergilerdeki şiirleriyle tanındı.
  • 1966’da “Kasaba” adlı şiiriyle Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması birincilik ödülünü aldı. Bu ödül, edebiyat çevrelerinde ünlenmesini sağladı.
  • İkinci Yeni sonrası toplumcu şiirin temsilcilerinden biri olarak tanındı. İlk şiirlerinde İkinci Yeni’nin etkisinde kalarak soyutlamalara başvurdu.
  • 1966’dan sonra, halk şiiri geleneğinin zengin kaynağından beslenen yeni bir şiir dili kurmanın olanaklarını aradı.
  • Gün Ola” ve “Savrulan” adlı ilk iki kitabında Anadolu’nun köy ve kasabalarındaki yaşam koşullarını türkü ve deyişlerden, Türkmen ve Avşar ağıtlarından yararlanarak toplumcu bir anlayışla yansıtmaya çalıştı.
  • Halk şiirinin olanaklarından yararlanarak gerçekçi temaları; sağlam bir gözlem ve içten bir hava içinde vermeyi başardı.
  • 1969’da insanlarla dertleşmek isteyen, düz yazı ile şiir arasında bir dengenin kurulduğu bir şiire yönelmiştir.
  • Şiirlerinde güçlü bir ironi görülür.
  • 1982 yılında yayımladığı “Şiir Çalışmaları”nda Necip Fazıl gibi “kısa”, Orhan Veli gibi “nüktedan” şiir denemeleri yapmıştır.
  • Şiirleri 17 dile çevrilen sanatçı, 2019 PEN Şiir Ödülü’nü kazanmıştır.

Süreyya Berfe’nin Eserleri

Şiir
Gün Ola
Savrulan
Hayat ile Şiir
Ufkun Dışında
Şiir Çalışmaları
Nâbiga
Çıkrık
Kalfa
Ruhumun
Seçme Şiirler
Seni Seviyorum
Foklar Söyledi Ben Yazdım

Çocuk Kitapları
İlkokullar İçin Matematik
Çocukça
Eksik Alfabe

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Naili

Naili Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Naili, 17. yüzyılda yaşamış divan şairlerindendir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Asıl adı Mustafa Çelebi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir